Gultas veļas vēsture
Kādreiz nebija ne gultas veļas, ne spilvenu, ne segu kur nu vēl matraču. Mūsdienās šīs lietas ir katrā mājā, bet senos laikos tās tika aizstātas ar lapām vai zāli, dzīvnieku ādām, vilnu, kokvilnu. Cilvēks vienmēr ir mēģinājis ar pieejamo līdzekļu un materiālu palīdzību padarīt guļamvietu pēc iespējas ērtāku, un laika gaitā matrači, segas, spilveni un gultas veļa ir kļuvuši par obligātu gultas atribūtu. Vienas no pirmajām ziņām par gultas veļas izmantošanu tiek minētas senajā Romā. Tolaik gultas veļa bija viens no bagātības un pārticības simboliem, un to varēja atļauties tikai turīgi Romas pilsoņi. Ar laiku gultas veļa tika atzīta un sākta izmantot citās valstīs, taču ļoti ilgu laiku tā bija greznība, kas bija pieejama nelielai turīgai iedzīvotāju daļai. Gultas veļa kļuva pieejama plašam iedzīvotāju lokam, pateicoties tekstilrūpniecības industrializācijai, kad līdz ar tekstiliekārtu parādīšanos un ražošanas procesa mehanizāciju ievērojami samazinājās audumu izmaksas.
Bet atgriezīsimies mazliet atpakaļ. 15. gs. modē ienāca lina baltā krāsa, un tās ražošana bija līdzīga mākslai, izgatavota ar rokām, gultas veļu rotāja dārgas mežģīnes un izšuvumi, tas bija tās īpašnieku lepnums. 17. gadsimtā Eiropā īpaši populāra kļuva damaska zīda gultas veļa. Katrs gabals bija unikāls, roku darbs un unikāls dizains. Pēc pasūtītāja pieprasījuma veļu varēja dekorēt ar izšuvumu ar monogrammu vai īpašnieka ģerboni. Ar mežģīņu, izšuvumu un dažādu krāsošanas tehniku rotātu meistaru centieniem gultas veļa ieguva izsmalcinātību un skaistumu, kas bija pieejams tikai bagātiem cilvēkiem, tā tika mantota un kļuva par pūra sastāvdaļu.
Plašāku popularitāti un pielietojumu gultas veļa ieguva tikai 19. gadsimtā. Segas pārvalki, kas kļuvuši par obligātu gultas veļas komplekta sastāvdaļu, parādījās ap divdesmitā gadsimta vidu, pirms tam to vietā tika lietoti palagi, kas atradās starp segu un guļošo cilvēku. Aptuveni tajā pašā laikā gultas veļu sāka ražot un pārdot komplektos, no tā paša materiāla tika izgatavotas spilvendrānas, palagi un segas pārvalki, un visi komplekta rotājumi, piemēram, izšuvumi vai mežģīnes, tika izgatavoti tādā pašā stilā.